Hipnozla Ağrı Tedavisi

Ağrı

Ağrı duygusu, insanoğlunun tarihi ile eşdeğerdir. Hiçbir insan yoktur ki, yaşamının herhangi bir döneminde ağrıdan yakınmasın ve hekime başvurmasın. Ağrı, kısa süreli (akut) ve uzun süreli (kronik) olarak iki biçimde ele alınabilir. Akut ağrı genelde bir uyarı sistemi olarak çalışır. Ağrı, size vücudunuzun bir yerinde bir bozukluk olduğunu, tıbbi bir bakım gerektirdiğini ve bu bozuk bölgenin daha fazla tahrip olmaması için o yaranın iyileşmesi gerektiği konusunda sizi uyarır.

Ağrı insanda fiziksel ve duygusal bir yük yaratır, bu da bizi strese sokar. Stres de ağrının daha da artmasına neden olur.

Hipnozla ağrı tedavisine başlamadan önce tıbbi bir muayeneden geçecek, gerekirse bazı tetkikler yaptırmanız istenecektir. Çünkü ağrının bizi uyarma görevi vardır ve ağrının nedeni anlaşılmadan ortadan kaldırılması uygun değildir. Tıbbi muayene sonucunda ağrının nedeni psikolojikse veya kanser ağrılarında olduğu gibi ilaç tedavisinin yanında destekleyici olarak veya ağrı tıbbi olarak tedavi edilemediğinde, Hipnoterapi ağrı tedavisinde kullanılan etkili tekniklerden biridir. Özellikle kronik (müzmin) ağrıların ve psikolojik ağrıların tedavisinde çok etkilidir.

Hipnoz tedavi edilebilen bazı ağrılar; baş ağrıları, tüm vücut ağrıları(fibromiyaljiler), Fantom ağrıları (Uzuv kesilmesi sonucu çıkan sanki organı varmış gibi olan ağrılar), kanser ağrı