Cinsel Fonksiyon Bozukluğu

CİNSEL FONKSİYON BOZUKLUKLARI

Cinsel fonksiyon bozukluklarının temelinde bir organik veya psikolojik bir etken vardır. Erkeklerde sorunun sebebi, hormonlarla ilgili sebepler, sinir sistemi ile ilgili sebepler, kalp damar hastalıkları, şeker hastalığı olabilir. Özellikle şeker hastalığı olan erkeklerin üçte birinde mutlaka hafif, orta ve ağır bir cinsel fonksiyon bozukluğu olabilir. Stres, sigara ve alkol de bu problemlerin artmasına neden olur.

Bir erkekte 3 ay boyunca, cinsellikle ilgili arzu duyup sertleşme sağlayamıyorsa setleşme sorununda bahsedilir. Altta yatan sebep araştırılır. Kalp ve damar hastalıları, sertleşme sorununun en sık rastlanan nedenidir. Aynı zamanda sertleşme problemi, yaşın ilerlemesinin yanı sıra kalp damar hastalığı, yüksek kolesterol düzeyi, yüksek tansiyon ve şeker hastalığı gibi bir dizi hastalığa bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Şeker hastalığı durumunda, atardamarlarda ve penise kan taşıyan daha küçük kan damarlarında meydana gelen daralmalar ve ereksiyon işlevinde yer alan sinirlerin hasar görmesi nedeniyle erkekler sertleşme problemi ortaya çıkmıştır.

Yüksek kan basıncı kan damarlarının sertleşmesine ve daralmasına neden olabilir. Bu da kanın penise akışını azaltır ve sertleşme sorununa neden olur. Yüksek kan basıncı gibi, kalp hastalığı ve yüksek kolesterol düzeyleri de kanın penise akışını azaltarak sertleşme sorununa neden olabilir. Stres, endişe ve başarısızlık korkusunun yanında depresyon sertleşme sorununa neden olabilir.

Prostat ameliyatı, prostatın yanında bulunan sinirlere ve damarlara zarar vererek, sertleşme sorununa neden olabilir. Yüksek kan basıncı, kalp hastalığı, alerjiler, depresyon, endişe ve ülser gibi hastalıkları tedavi etmek için kullanılan bazı ilaçlar, yan etki olarak sertleşme sorununa neden olabilirler. Kronik böbrek hastalıkları, kronik alkolizm ve multiple skleroz (MS) sertleşme sorununa neden olabilecek diğer hastalıklardır.

Cinsel fonksiyon bozukluğu olan hastalar, öncelikle bir üroloji uzmanına, başvurarak altta yatan herhangi bir organik sebep olup olmadığına araştırması gerekmektedir. Ozon Tedavisi, klasik olarak tüm hastalıklarda olduğu gibi, cinsel fonksiyon bozukluklarında da kanlanmayı ve oksijenlenmeyi arttırarak sertleşme probleminin de azalmasına yardımcı olabilir. Cinsel fonksiyon bozukluklarında altta yatan sebeplere bakıldığında görülecektir ki, ozon tedavisi tüm bu hastalıklarda etkilidir. Dolayısıyla ozon tedavisi, altta yatan hastalığı da tedavi ederek cinsel fonksiyon bozukluklarının azaltılmasına yardımcı olur.