PRP TEDAVİSİ

PRP ,Platelet Rich Plasma'nın baş harflerinin kısaltılmış halidir.
Türkçeye trombosittenzenginleştirilmiş sıvı olarak çevrilebilir.

PRP (Platelet Rich Plasma) NEDİR?
PRP ,Platelet Rich Plasma'nın baş harflerinin kısaltılmış halidir. Türkçeye trombosittenzenginleştirilmiş sıvı olarak çevrilebilir.
Trombosit, kanın pıhtılaşmasını sağlayan bir hücremizdir. Bu tedavi yöntemi Amerika ve Avrupa da yaygın olarak kullanılmaktadır.

Çevresel etkenler, genetik faktörler, yaşlanma, stresli yaşam, sigara ve alkol kullanımı gibi metabolizmayı olumsuz etkileyen bazı koşullara maruz kalındığında hücre
yenilenmesi yavaşlar veya tamamen durur. Bu tip durumlarda saç dökülmesi, ciltte sarkma ve lekelenmeler, vücut çatlakları gibi durumlar oluşabilir. Farklı etkenler sebebiyle oluşmuşlarsa da kişinin hücre yenilenmesinin yavaşlığından ötürü iyileşme gözlenmez. Bu yüzden bu trombositleri o gölgeye taşımak gerekir.

Hastalardan alınan kan, santrifüj işlemi uygulandıktan sonra özel bir tüp içinde kırmızı kan hücrelerini beyaz hücrelerden ve plazmadan ayrıştırabilmektir. Bu plazma bir kez
elde edildikten sonra hastanın çeşitli bölgelerine farklı yollarla enjekte edilebilmektedir. Bu işlem doğru şekilde yapılabilmesi için özellikli santrifüj cihazı ile yapılmalıdır.

Elde edilecek trombosit sayısı mutlaka bir milyonun üzerinde olmalıdır. Trombositler vücudumuzdaki hasarlı dokuların onarımını ve doğal hallerine dönmelerini sağlamak için gerekli olan büyüme faktörlerini yapısında barındıran kan bileşenleridir. Dokularımızda herhangi bir hasar oluştuğunda, kanımız trombositleri bu dokuya toplayarak bir onarım süreci başlatır.

PRP uygulamasının amacı ise bu hedef dokuya kan dolaşımı ile taşınabilecek olandan çok daha fazla sayıda trombosit verebilmektir. Böylece yaşlı ve hasar görmüş deri ve dokular uyarılarak yenilenir, böylece yeni bir deri ve dokular üretmek üzere biyolojik uyarılar başlar. Bu uygulamanın ozonla birlikte yapılması durumunda etki 100-600 kat daha fazla olabilmektedir. 

PRP HANGİ TEDAVİDE KULLANILIR?
- Diz ağrılarında ; yaşlanma ile diz içinde eklem sıvınsın azalması sonucu yada
meniskusun (eklem içindeki yastıkçık) zedelenme durumlarında ozon gazı ile
birlikte uygulanması hastanın ağrıları dindirmek doku iyileşmesi sağlamak için,
- Cildi gençleştirmek için,
- İnci çizgiler ve Kırıkların giderilmesi,
- Yara ve Sivilce izlerinin yok edilmesi,
- Karın ve diğer bölge deri çatlaklarının yok edilmesi,
- Saç dökülmesini önleme ve saçların daha güçlü büyümesini ve uzamasını
sağlamak,
- İyileşmeyen yaralarda ,açık yaralarda (bacak ülserleri .yatak yaraları, yanıklar),
- Omuz ,dirsek kalça diz ayak bileği eklem zedelenmelerinde,
- Spor yaralanmalarında uygulanmaktadır.

UYGULAMA ŞEKLİ
Uygulama yapılacak kişiden 2 tüp kan alınır , santrifüj cihazında trombositler ayrıştırılır. Ayrıştırılan trombositler tüpün içerisinde yoğunlaşıp birikir ve PRP denilen bir kan ürünü ortaya çıkar. Bu ürün enjektör yardımı ile uygulanacak bölgeye yapılır. Uygulamadan sonra 3 hafta boyunca ağrı kesiler kullanılmamalıdır.

Deriye yapıldığında deriyi gençleştirici etkisi uygulamanın hemen sonrasında parlak ve canlı bir görünümle belirgin hale gelir. Toplamda 30 dakikalık bir uygulamadır.

Uygulamadan hemen sonra ciltte sağlıklı bir parlaklık ortaya çıkar. 15 gün sonra bu parlak görünümde biraz gerileme olur, ancak 2 ile 4 uygulamadan sonra ( 1 kür ) kalıcı bir etki belirgin hale gelir. Bir kür ile elde edilen sonuçlar uzun bir süre devam eder, 10 -12 ayda bir kez tekrarlandığında kalıcı sayılabilecek kadar uzun etkili bir sonuç çıkacaktır.

TEDAVİDE AĞRI VE ACI OLUR MU?
Uygulama yapılacak bölgeye 20 dk. öncesinde anestezik kremler kullanılır. Böylelikle lokal bir anestezi etkisi sağlanmış olur.

UYGULAMA BÖLGELERİ
Eklem aralıkları, yüz, boyun dekoltesi, el üstleri, kol iç kısımları, bacak iç kısımları ve saçlı deri bölgeleridir.

UYGULAMANIN YAPILAMADIĞI DURUMLAR
- Son 48 saat önce ağrı kesici kullanılması
- Kanser hastalarında
- Enjeksiyon bölgesine 1 ay önceden steroid (Kortizon) uygulanması
- Son 2 hafta önce sistemik steroid (kortizon)kullanılması
- Son günlerde ateşli hastalık geçirilmesi
- Trombosit sayısının 105.000 aşağı olması
- Kansızlık olması (10gr/dl altında)

YAN ETKİ
PRP uygulamasının hiçbir yan etkisi yoktur. Hastanın kendi kanıyla yapılan bir uygulama olduğu için alerji riski yoktur.
Steril kitler kullanıldığı için enfeksiyon tehlikesi yoktur.