Hipnozla Sigara Bırakma

Sigarayı Bırakmak

Bilindiği gibi sigara kötü bir alışkanlık. Sigaranın zararları tüm basın ve medya organlarının sürekli olarak işlenmesine rağmen hala büyük bir çoğunla içilmektedir. Kolayca bırakılamaması nedeni hem madde bağımlılığı (nikotin), hem de psikolojik bağımlılıktır. Sıkça tekrarlanan davranışlar bilinç altına yerleşir ve davranış artık otomatikleşir.

Sigara içmek bir tören gibidir. Hiç farkında olmadan birçok şey size sigarayı hatırlatır ve otomatik olarak sigarayı yakarsınız. Sıkıldığınızda, üzüldüğünüzde, yemeklerden sonra, bilgisayarda çalışırken, çay kahve içerken, araba sürerken vs... Hipnoz bu alışkanlıkları kırmanın, bu otomatik pilotu devreden çıkarmanın en etkili yoludur. Sigara bilinçaltı tarafından bir arkadaş, bir dost, sosyalleşme aracı, keyif verici bir madde olarak programlandığı için bu programlar değişmeden sigaradan kurtulmak zordur.

Sigara dan kurtulmanın temel unsuru hastanın bırakmak için arzulu olmasıdır. Öncelikle hastada bu alışkanlıkların başlama nedenleri araştırılır ve buna yönelik bilinç altındaki çatışmalar düzeltilir. Hastaya bunun zararları ve bırakması durumunda kazançları telkin edilerek hastanın iradesi kuvvetlendirilir. Sonuçta hasta kalıcı bir şekilde bu alışkanlıklarından kurtulur.

Yaklaşık 6 seansla hipnoza giren tiryakilerin çoğu, sıkılmadan, bunalmadan, sinirlenmeden sigarayı bırakmaktadırlar. Üstelik hipnotik telkinler sayesinde, kilo almaları da önlenmektedir.