HASHİMATO TİRİODİ NEDİR

Hashimato hastalığı olarak da adlandırılan Hashimato tiroiditi , bağışıklık sisteminin vücudun kendi dokusuna karşı saldırması ile ortaya çıkan otoimmün bir hastalıktır.

Bağışıklık sistemi tiroit dokusuna saldırmaktadır. Tiroit dokusu vücudun ihtiyacı için yeterli hormon üretmediği bir durumda da hipotiroidizme (tiroit bezinin az çalışması) ortaya çıkar.
Hashimato tiroit nedenleri;

Geçirilmiş bakteriyel veya virüs hastalıkları, çevresel ve ağır metal zehirlenmeleri, dengesiz- yetersiz beslenme, barsak geçirgenliğinin bozulması, stres gibi nedenlerdir.

Hashimato Tiroitinin Belirtileri
Hashimato'nun belirtileri başlangıçta hafif olabilir veya hastalığın ortaya çıkması yıllar alabilir. Hastalığın ilk belirtisi genellikle guatr olarak adlandırılan genişlemiş bir tiroittir . Guatr, boynunuzun önünün şişmiş görünmesine neden olabilir. Büyük bir guatr yutmayı zorlaştırabilir.
Hashimato 'ya bağlı olarak düşük bir tiroidin diğer belirtileri arasında şunlar olabilir:

- Kilo alımı
- Yorgunluk
- Yüzün solgunluğu veya şişkinliği
- Eklem ve kas ağrısı
- Kabızlık
- Isınamama
- Hamile kalmakta zorluk
- Eklem ve kas ağrısı
- Saç dökülmesi veya inceltilmesi, kırılgan saç
- Düzensiz veya ağır adet dönemleri
- Depresyon
- Yavaşmış kalp atım hızı

Tedavi;
Tedaviyi fonksiyonel tıp açısından yaklaşmak gerekir. Yani sebeplere göre tedaviye başlamalıdır. Öncelikle vücudumuzu kirletenlerden toksinler (zehirlerden) arınılması uyundur. Yani havuzu temizlemeden önce havuzu kirleten musluğu kapatmak lazım. Sonra vücudumuzu bu kirlilikten temizlemek gerekir. Bu arada hastalığın şiddetine göre ilaç tedavisine hemen başlanmalıdır.

Kan tahlilleri ile vücudun düzgün çalışıp çalışmadığı bakılmalı varsa eksiklikleri(Vitamin ve mineraller) yerine koyma tedavisi hemen başlanmalıdır.

Kişinin bağırsakları düzgün çalışmıyorsa, barsak geçirgenliği varsa bu organlarda tamir edilmelidir.

Hasta mümkün mertebe stresten uzak durmalıdır. Hasta gerekirse hipnoz tedavisine alınmalı, kişinin sorunlarına çözüm bulunmalı rahatlaması sağlanmalı ve stres nedenleri ortadan kaldırılmalıdır.

Hastaya hemen ozon tedavisi başlanmalıdır. Ozon tedavisi yanlış çalışan immün sistemin düzgün çalışmasına neden olur. Yani fazla çalışan sistem baskılanır.

Ayrıca hasta sağlıklı beslenmeye hemen geçmelidir.