Alzheimer Hastalığında Ozon Tedavisinin Etkisi

ALZHEİMER HASTALIĞINDA OZON TEDAVİSİNİN ETKİSİ

ALZHEİMER HASTALIĞI
50 yaşından sonra başlayan, yavaş seyreden ve kadınlarda daha fazla görülen bir bunama hastalığıdır. Yaşın ilerlemesi, yoğun çalışma hayatı, stres, uykusuzluk ve yorgunluk gibi etmenler, zihnimizi doğal olarak zayıflatır. Ancak bu durum hiçbir zaman günlük yaşantımızı çok etkilemez.

Alzheimer hastalığı en çok yakın zaman içinde öğrenilenlerin unutulması ve yeni şeylerin yeterince öğrenilememesi şeklinde çıkar.

Hastalarda genellikle yakınlarının ismini hatırlayamaz, günlük işlerini yapamaz. Alış veriş, el aletini kullanma, yemek yeme gibi işlerinde zorlanmaya başlar. Kelime bulmada, karar vermede güçlük çeker. Tarihleri hatırlayamaz. Evinin yolunu bulamaz. Ev eşyalarının yerini değiştirir. Pratik düşünemez. Hesaplama yapamaz. Ruh halinde ve davranışlarında değişiklikler olur. Çok çabuk sinirlenir ve ağlar.

Hastalığın sebep olan nedenler; Kadın olmak, ileri yaşta olmak, yüksek kolesterollü ve şeker hastası olmak, genetik yatkınlık, geçirilmiş beyin hasarları, beyin kan damarlarının tıkalı olması, vücuttaki toksin (zehir) maddeler, beyin antioksidan kapasitesinin azalması, depresyondur.

Hastalığın tedavisinde, tamamen iyileştiren bir tedavi bulunmamaktadır. Ancak hastalığının ilerleme hızı yavaşlatılabilmektedir. İlaçların yan etkisini de düşünmek lazım.

Ozon Tedavisinin Etkisi

Multifaktöriyel (çok etkenin) etkenler tarafından oluşturulan dejeneratif bir hastalık. Beyinde antioksidan sistemin çalışmaması sonucu beyinde biriken toksinlerin artması ile oluşmaktadır. En önemli hasar şekli oksitatif stresin artması sonucu bozulan mitokondriyal disfonksiyon. Bu yüzden ilk tedavi antioksidan sistemin çalışmasını sağlamak olmalıdır. (Tedavide Ozon, İV Glutatyon, antioksidan olarak İV yüksek doz vitamin C tedavisi, beslenme, fitoterapi, vitamin tedavileri uygulanmaktadır.)

Ozon tedavisi aynı zamanda kan damarların yapısı iyileştirerek, beyine yeteri kadar oksijen taşınmasını sağlar. Yapılan çalışmalarda ozon tedavisinin beyin damar yapısını %50-%100 arasında iyileştirdiği bilinmektedir. Ozon tedavisi kolesterolü de düşürerek Alzheimer hastalığının diğer bir riskini de azaltmaktadır.

Ozon tedavisi bağışıklık sistemini güçlendirdiği için bu hastaların enfeksiyonlara karşı direncini de artırmaktadır.

60 Alzheimer hastası ile yapılan çalışmada ozon tedavi alanların %76 belirgin iyileşme olduğu, tedaviden 6 ay sonra ki kontrollerinde %57 hala iyilik hallerini koruduğu görülmüştür. Ozon tedavisi almayanlarda durumlarında iyileşme görülmemiştir.

Başka bir 30 kişilik hasta grubunda ise ozon tedavisi görenleri %70 belirgin iyileşme görülmüş,%23 ise herhangi bir değişiklik olmamış, %7 ise klinik durum ilerlemiştir.